top of page

לקויות למידה

אז עוד פעם אתם שומעים שלילד יש פוטנציאל אך הוא לא מממש אותו? אתם לא מבינים למה כל כך קשה לו לקרוא למרות שהוא ילד חכם? או לחלופין הוא קורא מדהים אבל בחשבון הכל הולך כל כך קשה? אולי לילד סובל מלקות למידה.

לקויות למידה הינן קבוצה רחבה של קשיים המתבטאים בפגיעה בהישגים האקדמיים המצופים מהילד ביחס לפוטנציאל שלו. קבוצה זו כוללת מגוון לקויות בדרגות חומרה שונות, לרבות – דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה הפרעות קשב וריכוז וכדומה. רוצים להבין קצת יותר טוב במה מדובר?

מהם גורמי הסיכון להתפתחות לקות למידה?

הסיבות להתפתחות לקות למידה אינן ידועות במלואן, אף שלרוב יופיעו ללא כל סיבה נראית לעין, ישנם גורמים המעלים את הסיכון לכך, ביניהם:

 • היסטוריה של לקות למידה במשפחה

 • פגות 

 • הפרעה התפתחותית אחרת ברקע, דוגמת אוטיזם, הפרעות חרדה, הפרעות התנהגות וכדומה.  

 • מחלה נוירולוגית ברקע, דוגמת פרכוסים, נוירופיברומטוזיס, טוברוס סקלרוזיס וכדומה.

 • הפרעה גנטית אחרת ברקע, לרבות תסמונת ה-X השביר, תסמונת טרנר, תסמונת קליינפלטר וכדומה.

 • מחלות כרוניות ברקע, לרבות סכרת נעורים (סוג 1), HIV וכדומה. 

 • היסטוריה של מחלה זיהומית במערכת העצבים המרכזית

דיסלקציה

דיסלקציה מוגדרת כקושי בקריאה שאינו נובע מלקות ראייתית. 

בשנה הראשונה בבית הספר, כשהילדים מתחילים ללמוד לקרוא, זה נפוץ שיהיו בלבולים בין אותיות או מספרים הדומים באופן כתיבתם, אולם לרוב בלבול זה חולף עד גיל 7 שנים. 

ילדים הסובלים מדיסלקציה למעשה סובלים מקשיי קריאה גם בגיל מאוחר יותר, מה שלרוב מתבטא בקשיי הבנה ולמידה כיוון שככל שגילם מתקדם כך הם נזקקים לשימוש בקריאה על מנת ללמוד נושאים חדשים בבית הספר, אך הקושי הבסיסי בכישורי הקריאה מעכב את התקדמותם ופוגע בהבנתם של החומר הנלמד. במקרים רבים המוח "רואה" את המילה באופן תקין אך מתעכב בחיבור המשמעות הנכונה, מה שמוביל לקריאה איטית, לא שוטפת והבנה ירודה של הטקסט הנקרא.  

דיסגרפיה

דיסגרפיה מוגדרת בתור קושי בכתיבה. 

לקושי זה עשויות להיות מגוון סיבות, ביניהן: דיסלקציה, שליטה מוטורית ירודה, קושי בהתאמת צלילים בשפה המדוברת לאותיות המקבילות בכתב. 

אופן ההתבטאות של לקות זו משתנה לפי הסיבה לה. לדוגמה, ילד הסובל מדיסלקציה, קשיי הכתיבה שלו עשויים להתבטא בשגיאות כתיב מרובות, לעומת ילד הסובל משליטה מוטורית ירודה, שאצלו קשיי הכתיבה עשויים להתבטא בכתב לא ברור. 

דיסקלקוליה

דיסקלקוליה מוגדרת בתור קושי בביצוע פעולות מתמטיות. 

מתימטיקה הינו מקצוע שעשוי להיות מורכב עבור תלמידים רבים, אולם דיסקלקוליה למעשה פוגעת ביכולת הילד להבין עקרונות מתמטיים בסיסיים.

 

לקויות למידה ספציפיות, כפי שתוארו לעיל, הינן נפוצות בקרב ילדים בגילאי בית הספר ולכן ישנה חשיבות רבה לזיהוי מוקדם והתאמת טיפול אישי במטרה לאפשר לכל ילד לממש את מלוא הפוטנציאל שלו.

כיצד מתבצע תהליך האבחון?

אתם, ההורים, מכירים את ילדכם הכי טוב. אם אתם שמים לב שהוא סובל מקשיים בבית הספר, בין אם מדובר בהישגים נמוכים מבחינה אקדמית ובין אם מדובר בקשיים חברתיים או התנהגותיים, פנו לרופא המטפל לטובת המשך הערכה וטיפול במידת הצורך.

תהליך האבחון צפוי לכלול מספר בדיקות בסיסיות בהתאם לקושי שהילד מציג, ביניהן – בדיקת ראיה, שמיעה, דיבור, IQ  וכישורים מוטוריים. בנוסף, במהלך יהיה צורך בבחינת ההישגים האקדמיים בבית הספר וקבלת דוח המתאר את התנהגותו בכיתה. בדיקות אלו יבוצעו על ידי מומחים ייעודיים. 

במידה ובסיום התהליך ילדכם יאובחן כסובל מלקות למידה כלשהי, הוא יקבל את הטיפול הטוב ביותר עבורו, בין אם באמצעות שימוש בטכניקות "חינוך מיוחד" להוראה המתואמת לקושי ממנו הוא סובל ובין אם באמצעות שילוב הקלות במסגרת בית הספר שיסייעו לו לשפר את הישגיו ותחושת המסוגלות האישית. 

 

מקורות

 1. AAP - https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/learning-disabilities/Pages/Types-of-Learning-Problems.aspx

 2. Uptodate –

  1. https://www.uptodate.com/contents/learning-disabilities-the-basics?search=Dyscalculia&topicRef=610&source=see_link

  2. https://www.uptodate.com/contents/specific-learning-disabilities-in-children-clinical-features?search=Dyscalculia&source=search_result&selectedTitle=1~11&usage_type=default&display_rank=1#H20

  3. https://www.uptodate.com/contents/specific-learning-disabilities-in-children-evaluation?search=Dyscalculia&topicRef=610&source=see_link#H27

  4. https://www.uptodate.com/contents/specific-learning-disabilities-in-children-educational-management?search=Dyscalculia&topicRef=610&source=see_link#H45047427

bottom of page